Vintage

27. ledna 2010 v 17:05 | ScaryDolly |  Vintage
Vintage je tu už sice delší dobu ale až v posledním čase zaznamenal větší vzestup. Spousta celebrit a módních ikon (nebo spíš jejich stylisté) z popsaných růžových triček s neonovými křiklavými nápisy a červených rób s diamanty přešly právě na tento styl vintage. Proč? Protože je jiný, originální a je v něm mnohem větší prosor pro vlastní styl, vintage se dá bezmezně míchat a doplňovat, záleží vlastně jen na vaší fantazii....

Co byste měli vědět
• Vintage se čte vintydž
• Nejde o novodobé retro, pro něž je historická éra výchozí inspirací. A tu pak obohacuje o nové prvky a přenáší do současnosti s moderním přístupem.
• Módou vintage se především rozumí dobové originály nebo jejich věrné napodobeniny zachovávající stejné materiály, střihy, detaily.
• Vintage obchody rozhodně nejsou secondhand hrabárny. Řada z nich, zejména v zahraničí nabízí unikátní kousky a jejich ceny jsou stejně vysoké jako u prestižního značkového zboží. Jinými slovy vintage není secondhand, ale v secondhandu lze objevit perfektní vintage kus.

Vintage v sobě zahrnuje "vkusné retro" s originalitou a nápadem.To co na první pohled nezaujme, ale ve skutečnosti když se doplní výrazným přívěškem na dlouhém stříbrném řetízku a párnáramky, přehodí hnědé sako a máme vintage:) Jednoduché, prosté...Jde o zkombinování, ne o samotný prvek.
Většinou celkem obyčejná trika s potisky obličejů ať už známých tváří (Andrey Hepburne, Curt Cobain, Beatles...) nebo jen obličejů stylizovaných do různé pózy a doby.
Volné a "neforemné" věci, s nějakou mírnou aplikací...Jako vždy by chtělo doplnit:)
Klasickým příkladem jsou koktejlky, Buď už obyčejné nebo s pár volány, mašlemi, většinou ale nenápadné. Střih nebývá nijak komplikovaný, sází se na jednoduchost. Vintage většinou dominují barvy jako černá, hnědá, bílá, šedá, tmavší zelená a modrá. Pastelové barvy zůstávají trochu stranou.
Kabátky, palera, sáčka...Někdy výrazné knoflíky, jindy zase klopy...
Doplňky jako kabelky nebývají až tak dominantní a tak černou se většinou nic nepokazí. Ale s vintage se dají využít i kabelky, které by už někdo dávno vyhodil jako "po babičce ".
Stejně tak "obojky". Když se většinou uvidí toto, člověku se vybaví šaty s volány a paraplíčko. Když ale k tomu přidáte černé roury, balerínky a šedé nebo bílé triko se svetříkem nebo sáčkem, outfit jenom doplní.
Podobně i medailonky - dají se použít i jako naušnice, ale spíše by měli volně viset na delším řetízku než u krku.
A teď už pár vintage outfitů v reálu....
Brooke Shields -bílo zlaté šatky na první pohled jedniduchého střihu s mosaznými knoflíky - luxusnější vintage.(jenom se mi nezdají ty botky, nesedí k tomu.)
Kožená bunda se zajímavým zapínáním a klasické šatky. I když většinou Jennifer upřednostňuje jiné styly.
Trochu jak bezdéčko:) Ale jinak u Mary-Kate vintage jak vyšitý.

Jako každý styl vintage nemá až tak přesné parametry, ale spíše než o jednotlivé kousky, jde o celý outfit a jakým působí dojmem. Spíše než u nás v ČR se s tímto setkáme v zahraničí jako Anglie atd. Občas se mihne na nějaké celebritě i u nás, ale v ulicích vintage moc často nepotkávám...Škoda.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama